Co to coaching? – wersja skrócona

19 Lut , 2015 coaching

Co to coaching? – wersja skrócona

Rozmawiając ze znajomymi, potencjalnymi klientami czy nawet podczas pierwszej sesji coachingowej często słyszę pytanie „Czym właściwie jest ten coaching?”. W tym artykule przytoczę moje rozumienie tego pojęcia, w wersji skróconej. Rozwinięcie znajdziecie tutaj.

Istnieje wiele różnych definicji coachingu. Czytając je, niestety żadna nie była w 100% „moja”. Z jednej strony mój ścisły umysł domagał się definicji prostej, z drugiej strony – kompletnej. Cele te są oczywiście sprzeczne. Ostatecznie przygotowałem własną, skróconą definicję coachingu.Definicja

Co to coaching – moja definicja

Coaching jest ukierunkowanym na cele procesem wprowadzania zmian w życiu i pracy Coachee. Istotą coachingu jest partnerska relacja pomiędzy Coachee a Coachem. Rolą Coacha w tej relacji jest podążanie, zadawanie pytań, wspieranie, inspirowanie i motywowanie Coachee do osiągania przez niego założonych celów, przy czym odpowiedzialność za ich osiągnięcie leży po stronie Coachee.

Definicja ta służy mi za wstęp do rozmowy o tym czym jest coaching. Starałem się ją napisać zrozumiałym językiem. Każde zdanie zawiera sporo treści i przy pierwszej rozmowie z potencjalnym klientem staram się dokładniej wyjaśnić moje rozumienie tych zdań.

  • „Coaching jest ukierunkowanym na cele procesem wprowadzania zmian w życiu i pracy Coachee”. Zdanie to podkreśla kilka aspektów coachingu. Po pierwsze: coaching jest procesem. Największą efektywność zyskuje wtedy, gdy spotkań jest od kilku do kilkunastu. Proces przebiega zarówno na sesjach coachingowych jak i poza nimi. Sesja coachingowa nie jest zwykłą przyjacielską rozmowa, jest nastawiona na osiągnięcia celu przez klienta. Ważnym słowem w tym zdaniu jest również „zmiana”. Coaching ma największy sens wtedy, gdy klient chce coś zmienić w swoim życiu. Zmiany te mogą dotyczyć zarówno życia osobistego jak i zawodowego klienta. Podkreślam tutaj, że nawet w wypadku celów czysto biznesowych często w procesie coachingowym poruszane są kwestie dotyczące życia osobistego klienta. Wg mnie człowiek jest kompletny zawsze i sfery życia zawodowego i prywatnego często się przenikają.
  • „Istotą coachingu jest partnerska relacja pomiędzy Coachee a Coachem”. W tym zdaniu podkreślam rodzaj relacji. Relacja partnerska to relacja równowagi, równości ról. To klient wie co jest dla niego najlepsze. Ja nie jestem ekspertem od spraw klienta. Nie mam recepty na to jak klient ma żyć, by był szczęśliwy.
  • „Rolą Coacha w tej relacji jest podążanie, zadawanie pytań, wspieranie, inspirowanie i motywowanie Coachee do osiągania przez niego założonych celów, przy czym odpowiedzialność za ich osiągnięcie leży po stronie Coachee”. Tutaj podkreślam to, że jako Coach dbam o proces, o strukturę, zadaję pytania. Poprzez pytania i udzielaną informację zwrotną inspiruję i motywuję. Podążam za klientem, nie narzucam mu swoich przekonań, swoich rozwiązań. Wierzę w to, że klient sam znajdzie najlepsze rozwiązania w swoim życiu i sam bierze odpowiedzialność za podejmowane decyzje.

Zobacz również

Powyższy wpis powstał na podstawie mojego wcześniejszego wpisu, w którym trochę szerzej opisuję czym jest coaching.

 

3 komentarze

  1. Małgośka napisał(a):

    Czekam na kontynuacje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *