Strona głównaBiznesCzym jest coaching?

Czym jest coaching?

Szkolenia mające na celu wspieranie w szeroko pojętym samorozwoju są obecnie bardzo modne. Szczególnie takową potrzebę doceniają przedsiębiorstwa, które zdają sobie sprawę z wartości jaką niesie doskonalenie kompetencji miękkich wśród pracowników. Trzeba jednocześnie zauważyć, że coraz częściej z usług coacha korzystają także klienci indywidualni. W poniższym artykule przedstawiamy kilka podstawowych informacji charakteryzujących tak zwany coaching.

Coachowie zazwyczaj pomagają swoim klientom w obszarach związanych z rozwojem kariery biznesowej, zarządzaniem finansami osobistymi oraz zarządzaniem relacjami interpersonalnymi. Z reguły w pracy coacha istotne jest ustalenie celu i wzmocnienie klienta tak aby doszedł do upragnionego celu samodzielnie przechodząc pewnego rodzaju zmianę w oparciu o posiadane zasoby, wnioski i odkrycia. Dzięki prawidłowej współpracy z coachem klienci podejmują lepsze decyzje, optymalizują swoje działania oraz lepiej wykorzystują swoje naturalne predyspozycje i umiejętności.

Zadaniem coacha jest rozpoznanie umiejętności, zdolności i talentu, którym dysponuje klient. Prawidłowo zrealizowany coaching powinien pomóc przekroczyć bariery, rozszerzyć strefę komfortu oraz znaleźć balans pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym.

Prawidłowo przeprowadzone szkolenie powinno prowadzić do zmian i budować pewność, że warto podjąć działania mające na celu osiągnięcie założonych celów. Innymi słowy coach jest osobą, która wydobywa drzemiący w każdym z nas potencjał. Jak wiadomo mało kto tak naprawdę w pełni wykorzystuje swoje umiejętności. Czasami pewne bariery (np. w postaci nawyków, przyzwyczajeń lub osób którymi się otaczamy) sprawiają, że nie jesteśmy w stanie wejść z naszym życiem na wyższy poziom. Reguła ta sprawdza się zarówno w biznesie jak i w życiu prywatnym.

Podsumowując, definicji coachingu może być naprawdę wiele. Każdy kto zajmuje się coachingiem może go definiować trochę inaczej. Jednak cechą wspólną każdej definicji jest cel, który można określić jako dążenie do szczęśliwego i spełnionego życia.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne