Strona głównaBiznesJak właściwie zadbać o bezpieczeństwo w przestrzeni magazynowej?

Jak właściwie zadbać o bezpieczeństwo w przestrzeni magazynowej?

Czy wiesz, że to właśnie w magazynach dochodzi do największej liczby wypadków? Nie w gastronomii czy na placach budowy. Wydawać by się mogło spokojne i suche miejsce, jest źródłem kalectwa i długiej rehabilitacji wielu pracowników. W dodatku, bardzo dużo takich incydentów można uniknąć, jeżeli pracodawca zawczasu zadba o względy bezpieczeństwa i odpowiednie przeszkolenie.

Niestety statystyki są bezwzględne. Wypadki w pracy najczęściej mają miejsce w magazynach. Pracownicy pozwalają sobie na zbyt wiele. Mało kto ich kontroluje, nie wykonuje okresowych szkoleń, a także nie dba o przegląd regałów paletowych, które przecież pod wpływem ciężaru i czasu, mogą ulegać zniszczeniu i zmęczeniu.

Pamiętaj, żeby zadbać o magazyn

Jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo na magazynie, mamy na to kilka pomysłów. Przede wszystkim zadbaj najpierw o pracowników. Wyznacz kierownika, który będzie musiał ich nadzorować, w razie konieczności, wręczać nagany. Będzie też odpowiedzialny za zamówienie takich usług jak przeglądy regałów wysokiego składowania. Wydaje się takie niewyobrażalne, ale często pod wypływem ciężaru, drgań, uderzeń i ciągłej pracy, niektóre elementy mogą się poluzować, zniszczyć, a o tragedię tak blisko.

Pracownicy powinni też mieć wykonane aktualne badania i pozwolenie na pracę na wysokości czy z użyciem wózków widłowych, których w tym miejscu nie brakuje. O posiadaniu uprawnień nie musimy chyba wspominać, prawda? Ważne są też szkolenia z zakresu BHP, które należy cyklicznie powtarzać!

Poza tym.. serwis regałów magazynowych

Specjaliści od HD System, którzy trudnią się w przygotowywaniu regałów magazynowych, zwracają też uwagę na inne, bardzo ważne aspekty związane z działalnością magazynu. Wielu pracodawców zaniedbuje stan techniczny tego miejsca. Nie korzysta z nowych rozwiązań, nie wymienia regałów na nowe czy nie wykonuje przeglądy regałów wysokiego składowania. Jest to niestety częsty błąd, a o tragedię niestety nie jest trudno.

Wystarczy sobie zdać sprawę, że każdy materiał – czy to metal, aluminium może się „męczyć”. Mówiąc wprost – niszczyć. Ciągła praca na nim, wibracje, poruszanie, przesuwanie, wspinanie się, układanie więcej, jak mogą udźwignąć i wiele elementów może się wygiąć, pęknąć czy zmienić krzywą wytrzymałości. O tym, kiedy dojdzie do przerwania ciągłości tego nikt nie wie. Następuje to nagle, na przykład wtedy, gdy jeden z pracowników układa nowy towar, stojąc na opartej drabince o półkę. Nie chcemy nawet wyobrażać sobie końca tej historii. Dlatego serwis regałów magazynowych i wymiany zużytych części czy całych regałów to korzystne i bezpieczne rozwiązanie dla Twoich pracowników, jak i dla Ciebie.

Nigdy nie oszczędzaj na bezpieczeństwu pracownika. Nawet jeżeli posiadasz dobre ubezpieczenie. Utrata jego zdrowia czy życia nie jest warta żadnych optymalizacji kosztowych, a w dodatku takie przeglądy nie są wcale drogie, a wymiany zepsutych części wciąż będą tańsze niż finalny zakup nowych, gdy stare przestaną działać.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne