Strona głównaBiznesJakimi kompetencjami charakteryzuje się dobry rekruter?

Jakimi kompetencjami charakteryzuje się dobry rekruter?

Praca specjalisty HR charakteryzuje się interdyscyplinarnością. Wykwalifikowani pracownicy z branży HR powinni posiadać umiejętności miękkie oraz twarde Wychodząc temu naprzeciw w niniejszym artykule przedstawiamy jakimi kompetencjami charakteryzuje się dobry specjalista z zakresu HR.

Kompetencje miękkie

Aby zostać dobrym specjalistą HR, należy posiadać szereg umiejętności i kompetencji. Niewątpliwie mówiąc o kompetencjach osoby, która zajmuje się rekrutacją lub zarządza zasobami ludzkimi, na pierwszym planie powinny być rozwinięte umiejętności komunikacyjne i interpersonalne. Ważne jest, aby specjalista HR potrafił łagodzić konflikty oraz umiejętnie rozwiązywał problemy interpersonalne jakie moją się pojawić w zespołach.

Niewątpliwie specjalista HR, który bierze udział w procesach rekrutacyjnych powinien dobrze rozumieć, jak przebiega proces rekrutacji i jak odbywa się selekcja pracowników. Tutaj warto zauważyć, że są to elementy, które mogą różnie wyglądać w zależności od branży (np. nieco inaczej wygląda rekrutacja na menadżerów wysokiego szczebla a inaczej przebiega rekrutacja pracowników szeregowych w firmach produkcyjnych).

Kompetencje twarde

Praca HR to nie tylko kompetencje miękkie, ale także umiejętności zwane twardymi. Dobrze, gdy specjalista HR posiada umiejętności analityczne, potrafi obsługiwać programy do zarządzania relacjami z kandydatami oraz potrafi sprawnie poruszać się po platformach, na których oferowane są ogłoszenia o pracę.

Poza tym, dobry specjalista HR powinien mieć szerokie pojęcie o prawach pracowniczych (takich jak zasady BHP, prawa pracowników, sposoby rozliczeń itp.).

Kilka słów podsumowania

Podsumowując, dobry specjalista HR powinien posiadać szereg umiejętności i kompetencji. Rozpoczynając od umiejętności miękkich takich jak sprawna komunikacja i rozwiązywanie problemów interpersonalnych, skończywszy na znajomości prawa pracy i korzystaniu z oprogramowania dla rekruterów.

Na koniec warto zauważyć, że kompetencje pracowników to połowa sukcesu. Żeby przysłowiowa szklanka była pełna, konieczne jest wprowadzenie w życie odpowiedniej strategii HR i standaryzacja procedur.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne