Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) są ważnym elementem tworzenia bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy. Szkolenia tego typu są obowiązkiem pracodawcy.
Jak wyglądają tego typu szkolenia?
Zgodnie z art. 2375 Kodeksu pracy z dnia 26 czerwca 1974 roku, pracodawca jest zobowiązany zapewnić swoim pracownikom szkolenia w zakresie BHP.
Istnieją dwa typy szkoleń. Pierwsze to szkolenie wstępne, które pozwala na dopuszczenie pracownika do wykonywania obowiązków zawodowych. Drugie to szkolenie okresowe, które ma charakter tymczasowy i musi być regularnie odnawiane w zależności od pełnionej funkcji.
Szkolenie wstępne odbywa się w formie instruktażu, który dzieli się na ogólny oraz stanowiskowy. Czas trwania szkolenia dla pracowników nie powinien być krótszy niż 1,5h.
Szkolenie z zakresu BHP może przeprowadzić pracodawca, wybrana jednostka organizacyjna prowadząca działalność szkoleniową lub osoba pracująca w danej firmie, która zajmuje się obowiązkami z zakresu BHP. Oczywiście pod warunkiem, że taka osoba przeszła szkolenie i posiada wymagane uprawnienia (w tym celu są organizowane szkolenia dla specjalistów BHP).
Co jaki czas trzeba przejść szkolenia BHP?
Częstotliwość szkoleń z zakresu BHP zależy od stanowiska oraz specyfiki pracy na danym stanowisku.
- osoby kierujące pracownikami (kierownicy, majstrowie, brygadziści, liderzy) powinni przejść szkolenie nie później niż 6 miesięcy od objęcia stanowiska, kolejne szkolenia powinny być powtarzane co 5 lat,
- osoby zatrudnione na stanowiskach administracyjno-biurowych powinny odbyć szkolenie nie później niż 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy, natomiast kolejne szkolenia powinny być powtarzane również co 5 lat,
- osoby zatrudnione na stanowiskach robotniczych nie później niż 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy, z kolejnymi szkoleniami co 3 lata.
Dlaczego szkolenia BHP są ważne?
Obowiązek prawny
Przeprowadzanie szkoleń BHP jest obowiązkiem pracodawców. Nieprzestrzeganie tych obowiązków może skutkować karami. Poza kwestiami prawnymi, przejście takiego szkolenia jest ważne po prostu ze względów bezpieczeństwa.
Ograniczenie incydentów
Po odbyciu szkolenia pracownicy powinni być lepiej przygotowani do identyfikowania i zgłaszania potencjalnych zagrożeń, co powinno przełożyć się do stworzenia bezpieczniejszego środowiska pracy.
Pracownicy przeszkoleni w zakresie BHP lepiej rozumieją zagrożenia obecne w miejscu pracy i bardziej zdają sobie sprawę, jak ich unikać. W niektórych przypadkach wypadki w miejscu pracy mogą mieć poważne skutki dla zdrowia pracowników. Szkolenia BHP powinny pomóc w zmniejszeniu liczby ewentualnych incydentów.
Poznanie przepisów i procedur
Szkolenia BHP mogą pomóc pracownikom w poznaniu wiedzy na temat obowiązujących przepisów i procedur. Szczególnie ważne wydaje się nauczenie pracowników jak udzielać pierwszej pomocy w różnych sytuacjach, które mogą się zdarzyć podczas wykonywania obowiązków zawodowych.