Strona głównaUncategorizedCo warto wiedzieć kupując pojazd?

Co warto wiedzieć kupując pojazd?

Nie każdy może sobie pozwolić na kupno auta prosto z salonu. Jednak samochód w obecnych czasach jest bardzo potrzebny, a w wielu przypadkach wręcz niezbędny żeby normalnie funkcjonować. Dlaczego wielu z nas decyduje się na kupno używanego auta, bo jest najzwyczajniej w świecie dużo tańsze. Musimy jednak pamiętać, że auto było już przez kogoś wcześniej używane i nigdy nie wiadomo tak na prawdę co z się z nim działo i jak wygląda jego faktyczny stan. Można jednak zminimalizować ryzyko najbardziej jak się da jednak, aby to zrobić trzeba pamiętać o kilku ważnych czynnikach decydujących o tym czy warto kupować dane auto czy lepiej szukać czegoś innego. 

Co warto wiedzieć kupując pojazd?

Na początek należy sprawdzić nr VIN. Jest to inaczej numer identyfikacyjny pojazdu, który znajduje się na nadwoziu samochodu. Sprawdzenie numeru VIN w bazie autoDNA to nie wielki koszt, a możemy uniknąć bardzo wielu problemów i uchronić się przede wszystkim przed kupnem pojazdu. który zupełnie nie jest wart swojej ceny. Mianowicie po sprawdzeniu numeru pojazdu możemy bez problemu dowiedzieć się o całej historii danego pojazdu takim jak chociażby cofanie licznika, kradzieże, wszelkie ingerencje w fabryczny stan pojazdu, a także czy auto jest wypadkowe czy nie. Jest to bardzo ważne, bo to co w ogłoszeniu wygląda na okazje, wcale nie musi być okazją, tylko chęcią pozbycia się problemowego auta, które zupełnie ie jest warte ceny podanej w ogłoszeniu. Nr win znajdziemy także w dowodzie rejestracyjnym samochodu i prawdopodobnie jeszcze w kilku miejscach powinien się znajdować jednak to zależy głównie od modelu auta, które chcemy kupić. Warto więc dowiedzieć się gdzie powinien się znajdować w danym modelu auta.

Istnieje jeszcze wiele mniejszych elementów na które zdecydowanie powinniśmy zwrócić uwagę kupując auto używane i czy ogłoszenie, a raczej jego cena podana w ogłoszeniu jest adekwatna do stanu auta.

Powinniśmy zwrócić uwagę także na stan techniczny pojazdu i jego ogólny wygląd. Warto dokładnie obejrzeć stan lakieru i takie elementy jak szpachla czy wszelkiego rodzaju zgrubienia czy zadrapania. Bardzo wiele elementów niestety nie jest widoczne gołym okiem, dlatego pomocny jest miernik lakieru, który zweryfikuje ewentualne wątpliwości.

Musimy także dokładnie obejrzeć cały pojazd i wyszukać ewentualne części pojazdu pokryte korozją. Na początek wnikliwie zaobserwować widoczne elementy, a dopiero później te położone głębiej. Musimy wiedzieć, że samochód pokryty korozją dość trudno doprowadzić do dobrego stanu, bo ta zazwyczaj idzie dalej w dość szybkim tempie i to zdecydowanie skraca żywotność pojazdu, a także zdecydowanie wpływa na wygląd wizualny.

Bardzo ważnym czynnikiem jest także zajrzenie pod maskę auta. Jeśli kompletnie się na tym nie znamy to bardzo pomocne będzie zabranie ze sobą osoby, która ma w tej kwestii doświadczenie i wiedzę, bo tylko taka osoba zobaczy bardzo często ukrywane i zamiatane pod dywan przez sprzedawcę problemów.

Jednak nie tylko na kwestie związane z samym autem powinniśmy zwrócić uwagę. Sam jego wygląd czy środek to tak na prawdę wierzchołek góry lodowej. Kupując używane auto bowiem, powinniśmy najpierw dokładnie obejrzeć wszelkie dokumenty związane z autem. To w nich powinny być zawarte wszelkie wymiany, faktury czy przeglądy. Sprawdzenie dokumentów bardzo ściśle łączy się z ogólnymi wizualnymi oględzinami auta, bo dzięki temu możemy wykryć nieścisłości i zapytać o nie sprzedawce. W dokumentach powinny być także widoczne takie rzeczy jak dowody sprowadzenia auta z innego kraju, w przypadku kiedy mamy do czynienia ze sprowadzanym autem, a także informacje o wypadkach i kolizjach co może być kluczową kwestią tego czy cena podana w ogłoszeniu jest adekwatna.

Jeżeli auto jest powypadkowe bowiem to drastycznie spada jego cena i wartość, więc warto na to zwracać dużą uwagę, bo jeśli okaże się, że kupiliśmy auto powypadkowe za cenę tego niewypadkowego to my możemy już w przypadku chęci sprzedaży dla kogoś innego, stracić dużo pieniędzy.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne