Strona głównaUncategorizedCo warto wiedzieć na temat malowania proszkowego?

Co warto wiedzieć na temat malowania proszkowego?

Malowanie proszkowe, zwane malowaniem na sucho jest wykorzystywane do malowania powierzchni metalowych. Jest to to technologia, która pozwala pokryć metalową powierzchnię niemal idealnie równomiernie bez jakichkolwiek zacieków lub odprysków. Jakie zalety poza nienaganną estetyką przemawiają za malowaniem proszkowym?

Na czym polega malowanie proszkowe?

Do malowania proszkowego wykorzystywana jest farba proszkowa, która jest aplikowana za pomocą specjalnego urządzenia, które jest nazywane pistoletem natryskowym. Proces przyczepiania się drobinek farby do metalowej powierzchni jest oparty na ładowaniu elektrostatycznym oraz elektrokinetycznym. W efekcie można powiedzieć, że dzięki wykorzystaniu właściwości fizykochemicznych malowana powierzchnia przyciąga cząsteczki farby.

To co jest najbardziej charakterystyczne dla malowania proszkowego to fakt, że nie jest potrzebne wykorzystanie wody. Dlatego też malowanie proszkowe potocznie bywa nazywane malowaniem suchym.

Malowanie proszkowe sprawdza się w przypadku pokrywania farbą stali (kwasoodpornej oraz ocynkowanej), aluminium oraz żeliwa. Poza powierzchnią z metalu malowanie na sucho sprawdza się, gdy chcemy pokryć farbą szkło lub drewno. Warto wiedzieć, że malowanie na sucho trochę słabiej sprawdza się do malowania stali nierdzewnej, miedzi, cynku oraz magnezu.

Kluczowym aspektem wpływającym na to czy malowanie się powiedzie jest wcześniejsze przygotowanie malowanej powierzchni. Innymi słowy należy zwrócić szczególną uwagę by metal był oczyszczony oraz odtłuszczony.

Jakie jest najczęstsze zastosowanie malowania proszkowego?

Malowanie proszkowe jest powszechnie wykorzystywane w szeroko pojętej branży przemysłowej i produkcyjnej. Wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba estetycznego pokrycia metalu (szczególnie stali) farbą, tam malowanie proszkowe może być stosowane. Poza zakładami produkcyjnymi z malowaniem proszkowym możemy się spotkać w warsztatach samochodowych.

Podsumowując, malowanie proszkowe to metoda, która jest powszechnie wykorzystywana do pokrywania farbą powierzchni metalowych. Elementy pokryte farbą w ten sposób na długo zachowują barwę o odpowiednim odcieniu bez obawy o blaknięcie oraz odpryski. Ponadto, zalety malowania proszkowego to przede wszystkim duża wygoda podczas malowania oraz wyjątkowo estetyczny efekt jaki trudno uzyskać nakładając farbę metodą tradycyjną.

Wiecej na temat malowania proszkowego można przeczytać na malowanie proszkowe Olsztyn.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne