CV wskazówki

CV (curriculum vitae) stanowi krótką listę faktów na temat Twojej osoby, historii zawodowej, umiejętności oraz doświadczenia. Dobre Cv jest niezbędne, gdy poszukujesz pracy i warte jest spędzenia czasu, aby napisać je właściwie, by zaprezentować siebie jak najlepiej przed pracodawcą.

Twoje CV powinno

  • być schludne, w miarę możliwości napisane na maszynie i spełniające wszelkie standardy w treści oraz układzie.
  • być krótkie, na poprawnie napisane Cv zazwyczaj wystarczą dwie strony o rozmiarze kartki A4
  • być zachowane w pozytywnym tonie i skupiać się na Twoich osiągnięciach, mocnych stronach, sukcesach, które masz na swoim koncie, powinieneś przedstawić w jaki sposób miałeś wpływ na zwiększenie zysków swoich pracodawców w przeszłości (operuj liczbami, które potwierdzają fakty, jeśli tylko uznasz to za potrzebne, operuj także pozytywnym słownictwem określającym działanie, może to być na przykład: “poradnictwo”, “negocjowanie”, “zarządzanie”, itp.)
  • wywoływać dobre wrażenie, oznacza to przekazanie w jasnym i pozytywnym tonie faktów, które dotyczą własnej osoby

Jak wykorzystywać swoje CV

Powinno się aplikować o pracę do firm, jeśli widzisz, że mają jakieś wolne etaty

Możesz także przesłać własne Cv wraz z listem motywacyjnym lub drogą mailową, zwracając się z zapytaniem, czy posiadają jakieś oferty pracy i, czy w przyszłości będą je mieć. Możesz znaleźć w gazecie nazwy i adresy firm lub poszukać w gazetach i katalogach handlowwych, ale także w książkach telefonicznych.
By przypomnieć Ci co już zrobiłeś

Możesz wykorzystać swoje Cv do zapamiętania wszelkich dat oraz informacji, zawsze wtedy, gdy zajdzie konieczność wypełnienia każdego innego formularza aplikacyjnego.
By pomóc w aplikacjach przez telefon

Gdy posiadasz swoje Cv podczas składania formularza aplikacyjnego przez telefon, może okazać się to pomocne, gdy poproszą Cię o przedstawienie informacji na temat Twoich działań w przeszłości. Jeśli posiadasz trudności związane ze słuchem lub słuchaniem i posługujesz się telefonem tekstowym, bądź aplikacją Typetalk, posiadanie kopii Cv z pewnością zaoszczędzi Twój czas spędzony na rozmowie przez telefon.
Na rozmowach kwalifikacyjnych

Posiadanie swojego Cv w trakcie oczekiwania na telefon, może w znaczny sposób ułatwić Tobie przypomnienie sobie pewnych spraw. Korzystne jest również pozostawienie kopii osobie przeprowadzającej z Tobą rozmowę kwalifikacyjną, jeśli jeszcze jej nie posiada.
Rejestracja w agencjach rekrutacyjnych

Agencje czasem mogą prosić o okazanie swojego cv zanim rejestracja będzie mogła nastąpić.
Co uwzględnić

Nie istnieje żadna ustalona forma. Jak zaprezentujesz swoje Cv zależy tylko od Ciebie. Jednakże powinieneś co najmniej zawrzeć następujące informacje:
– Twoje imię
– Twój adres
– Twój numer telefonu
– Twój adres email (jeśli go posiadasz)
– historię swojej kariery zawodowej

Na samym początku skup się na swojej ostatniej pracy wraz z dołączonymi datami. Pracodawcy, z pewnością będą najbardziej zainteresowani Twoimi ostatnimi dokonaniami. Pomiędzy datami postaraj się nie zostawiać luk, ponieważ pracodawcy będą chcieli widzieć, co robiłeś w tym czasie. Jeśli Twoje doświadczenie zawodowe nie jest zbyt bogate, możesz zawrzeć pracę tymczasową, wakacyjną, wolontariacką, lub wykonywaną w niepełnym wymiarze godzin. Jeśli masz za sobą wiele różnych prac, podkreśl swoje umiejętności wraz ze zdobytym doświadczeniem.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne