Czy wiesz, że do Polski w celach zarobkowych przyjechało na stałe prawie 3 miliony Ukraińców? Czy aż tak duża liczba naszych wschodnich sąsiadów nie wpływa negatywnie na rynek pracy, patrząc na dostęp do ofert zatrudnienia dla obywateli naszego kraju? Jakie nastroje panują w przedsiębiorstwach, w których zatrudnieni są Ukraińcy? Czy ich lubimy i potrafimy z nimi współpracować, a może jednak traktujemy jako zagrożenie?
Okazuje się, że masowy przyjazd Ukraińców do naszego kraju w celach zarobkowych to doskonały bodziec dla krajowej gospodarki. W końcu firmy mogą się rozwijać, a obywatele Ukrainy załatali dziurę w brakach personelu, jaka powstała po wyjeździe naszych rodaków na Zachód, kiedy Polska stała się częścią Unii Europejskiej.
Dzisiaj Ukraińcy mogą cieszyć się dobrymi warunkami pracy, a za realizację zawodowych obowiązków otrzymują godziwe wynagrodzenie. Okazuje się, że są pracownikami rzetelnymi, sumiennymi, nie są roszczeniowi, wykonują bardzo często zadania, których nie podejmował się dotąd polski pracownik. Ukraińcy są lubiani i doceniani i to nie tylko patrząc na pracodawców w naszym kraju, ale też współzatrudnionych Polaków. Nie ma mowy o konfliktach, niezdrowej rywalizacji, tzw. wyścigu szczurów. Polacy z Ukraińcami dogadują się na polu zawodowym doskonale.
Aby móc jeszcze lepiej wpływać na pozytywne relacje w strukturach służbowych, zarządzający określonymi działami mogą stawiać na organizację wydarzeń, dzięki którym zatrudniona kadra może się lepiej poznać, bardziej polubić, poczuć zmotywowana oraz zaangażowana. Właśnie dlatego przynajmniej kilka razy w roku odbywa się impreza integracyjna dla pracowników. Co więcej, to dobry sposób również na to, by Ukraińcy swobodniej poczuli się w naszych firmach.
Pomysły na integrację pracowników są różne. Najczęściej to kolacja lub wspólne zawody sportowe. Coraz częściej łączy się też szkolenia z zabawą, by jednocześnie podnosić kompetencje personelu i wpływać na lepszą współpracę w poszczególnych działach.