Strona głównaBiznesDoradca zawodowy — czy warto skorzystać z jego pomocy? 

Doradca zawodowy — czy warto skorzystać z jego pomocy? 

Znalezienie wymarzonej pracy, czy też nawet samo określenie, co chciałoby się robić w życiu to sprawy, z którymi mierzy się każdego dnia większość osób. W dzisiejszych czasach mamy wiele możliwości rozwoju. Ale jednocześnie coraz trudniej też jest wybrać własną ścieżkę, która zapewni szczęście i spełnienie zawodowe. Jednak w rozwiązaniu tego dylematu pomóc może wizyta u doradcy zawodowego. Czy warto zdecydować się na ten krok? 

Doradca zawodowy — czym się zajmuje?

Doradca zawodowy to osoba, która jak sama zresztą nazwa mówi, pomaga w wyborze zawodu oraz obraniu najlepszej ścieżki kariery. Taki specjalista jest w stanie doradzić i pomóc danej osobie znaleźć kierunek na podstawie obszernego wywiadu, testów oraz innych wykorzystywanych w tym celu narzędzi. Warto bowiem wspomnieć, że doradcy zawodowi dysponują bardzo szeroką wiedzą z różnych dziedzin – od psychologii, aż po aktualną sytuację na rynku pracy. Co więcej, do analizy preferencji i predyspozycji zawodowych w pracy doradcy zawodowego wykorzystuje się liczne sprawdzone rozwiązania, takie jak choćby testy zawodowe, testy osobowości, czy też test Gallupa.

Specjalista zajmuje się weryfikacją tzw. cech miękkich danej osoby, jej zainteresowań, hobby. Rzeczy te, w połączeniu z ewentualnym zdobytym już doświadczeniem zawodowym, czy też wykształceniem pozwalają odkryć potencjał klienta oraz zaprojektować dla niego najlepszą drogę zawodową, czyli taką, która będzie dopasowana do jego osobowości i naturalnych predyspozycji.

Jak wygląda konsultacja z doradcą zawodowym?

Konsultacja z doradcą zawodowym może mieć bardzo różny przebieg. Każdy specjalista ma bowiem nieco inny styl pracy. Mimo wszystko jednak ich schemat jest dość podobny. Przede wszystkim warto wiedzieć, że cały proces planowania kariery zawodowej nie jest zwykle zadaniem na jedno spotkanie. Zwykle wymaga on bowiem dogłębnej analizy zarówno ze strony doradcy, jak i samego klienta.

Najczęściej taki coaching zaczyna się od początku – czyli ustalenia tego, co jest właściwie problemem. Na tym etapie klient dowiaduje się, dlaczego obecna ścieżka zawodowa to pasmo nerwów i frustracji i co jest przyczyną tego, że właściwie cały czas kontynuuje tę drogę. Następnym i także najdłuższym etapem jest wytyczenie nowego kierunku. Tutaj przy ustalaniu predyspozycji i satysfakcjonującej ścieżki kariery wykorzystuje się liczne narzędzia i przeprowadza liczne analizy. Jednak jest to bardzo owoce, ponieważ zapewnia to gwarancję, że w końcu dany klient będzie obecny na rynku pracy, jako świadomy pracownik lub przedsiębiorca.

Jak znaleźć naprawdę dobrego specjalistę? Jeśli potrzebny nam doradca zawodowy Kraków oraz inne duże miasta to miejsca, w których z łatwością umówimy się na wizytę stacjonarną do świetnego doradcy. Jednak jeśli nie mamy takiej możliwości, możemy też skorzystać z konsultacji online.

Doradztwo zawodowe — dla kogo?

Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej doradców zawodowych. Jest to spowodowane głównie bardzo dużym wzrostem zapotrzebowania na takie usługi. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ żyjemy w czasach, w których mamy możliwość łatwego przebranżowienia. Jesteśmy także narodem coraz bardziej świadomym, który ma już dawno za sobą wyznawanie kultu zapracowania.

Jednak skąd właściwie mamy wiedzieć, czy coaching zawodowy to coś dla nas? Z pewnością pierwszym sygnałem jest to, że nie odczuwamy satysfakcji z naszej obecnej sytuacji zawodowej. Jeśli przeżywamy wypalenie, mamy dość naszej dotychczasowej pracy, czekania w urzędach pracy, czy też w ogóle nie chcemy dłużej pracować w danej branży, specjalista doradztwa zawodowego może bardzo pomóc nam dowiedzieć się, jaka ścieżka kariery będzie tą idealną dla nas i to niezależnie od doświadczenia zawodowego.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne