Strona głównaUncategorizedJak wybrać płetwy do nurkowania?

Jak wybrać płetwy do nurkowania?

Jednym z istotnych elementów stroju do nurkowania są płetwy. Mają one szczególnie istotne znaczenie dla profesjonalnych nurków, którzy decydują się na zanurzenie na większe głębokości oraz w warunkach bardziej ekstremalnych. Płetwy, bowiem nie tylko stanowią ochronę dla stóp, ale również mają znaczenie dla sterowności i poruszania pod wodą.

Płetwy krótkie i twarde, czy długie i miękkie?

Po pierwsze, płetwy muszą być odpowiednio dopasowane do nogi i zapewniać swobodę poruszania. Dla osób niewytrenowanych w używaniu sprzętu tego typu lub nurkujących jedynie okazjonalnie lepsze będą płetwy miękkie. Z kolei dla osób, które wiedzą, jak prawidłowo wykorzystywać możliwości płetw i mają dobrą pracę nóg przy nurkowaniu wyćwiczoną istnieje więcej wariantów do wyboru.

Płetwy z długim i miękkim piórem będą pozwalały na rozwinięcie większej prędkości i lepszą sterowność. Jednak nie osiągamy z ich pomocą dużej siły napędowej – musimy włożyć więcej pracy w poruszanie. Z kolei płetwy twarde i krótkie dają znacznie mniejszą prędkość i manewrowość, ale o wiele wyższą siłę napędową.

Płetwy kaloszowe i paskowe – jak wybrać?

Pletwy kaloszowe

Płetwy kaloszowe są bardzo dobrze dopasowane do stopy. Nie mogą być zbyt luźne ani zbyt ciasne. Za ciasna płetwa będzie dyskomfortowa i trudna do założenia. Może także zmniejszać manewrowość. Z kolei za luźna będzie obcierać stopę i nie może spadać w trakcie pływania. 

Rozmiar dobieramy na takiej samej zasadzie, jak rozmiar butów – numeracja jest identyczna z tym, że płetwy produkuje się, co drugi numer. W przypadku problemów z doborem rozmiaru lepiej wybrać płetwy kaloszowe mniejsze. Będą one początkowo ciaśniejsze, ale z czasem noga rozciągnie materiał. Jednak stopa nie może być zbyt mocno opięta, bo spowoduje to problemy z krążeniem.

Płetwy paskowe

Płetwy paskowe dopasowujemy do butów nurkowych. Płetwę przymierzamy po założeniu buta na nogę. Noga nie powinna zbyt daleko wystawać poza płetwę, a pasek powinien zapewnić zabezpieczenie stopy przed przemieszczaniem w osi płetwy. W tym przypadku jednak dopasowanie nie musi być tak staranne, ponieważ lekkie przemieszczanie płetwy na nodze jest możliwe. Nie wpływa to na komfort noszenia lub funkcjonalność. Odwrotnie do płetw kaloszowych, tutaj lepiej wybrać trochę za duży rozmiar, niż zbyt mały. Rozmiary wybiera się w tym przypadku, jak dla ubrań -S, M, L, XL.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne