Korepetycje

Jaka jest popularność korepetycji w Polsce? Jakie są cechy charakterystyczne dla tej branży? Wiemy że temat korepetycji to interesujące zagadnienie, dlatego postaramy się przedstawić kilka ciekawych faktów związanych z rynkiem korepetycji w Polsce.

Najgorętszy czas na rynku korepetycji to oczywiście moment rozpoczęcia roku szkolnego (wrzesień). To właśnie wtedy najłatwiej wpisać się w grafik dobrego nauczyciela. W kolejnych miesiącach zdobycie wolnego terminu u najlepszych nauczycieli graniczy z cudem. Jak to możliwe? Wystarczy spojrzeć na liczby. W naszym kraju mamy ponad 4 miliony uczniów. Oczywiście liczba ta w dużej mierze zależy od roczników, które aktualnie są w wieku szkolnym. Ale uproszczając około 10% naszego społeczeństwa to uczniowie. Według danych CBOS z 2017 roku około 17% uczniów korzysta z korepetycji. Daje to ogromną liczbę ponad 700 tysięcy osób uczęszczających na zajęcia pozalekcyjne. Ciężko powiedzieć czy wliczano tutaj np. zajęcia sportowe lub inne aktywności rozwijające umiejętności dziecka niekoniecznie powiązane ze szkołą. Tak czy tak liczba ta robi ogromne wrażenie i definitywnie pokazuje o jak dużym rynku rozmawiamy.

Charakterstyka rynku korepetycji

Niezmiennie korepetycje z Angielskiego oraz przedmiotów ścisłych na czele z matematyką są najbardziej hodliwymi towarami na rynku. Poza matematyką i angielskim często przewija się chemia.

Jeśli chodzi o cene korepetycji, tutaj nie ma zaskoczenia gdyż najdrożej jest w stolicy. Ogłoszenia w Warszawie oscylują na średnim poziomie około 50zł, natomiast w tańszych miastach (np. w Białymstoku) jest to około 30zł.

Korepetycje to czynność, której rzecz jasna podejmują się różne grupy zawodowe. Poza czynnymi nauczycielami wśród korepetytorów znajdziemy studentów, emerytów oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą skupiającą się na udzielaniu korepetycji „na pełen etat”.

Korepetycje najczęściej przyjmują formę indywidualnych zajęć. Natomiast czasami w celu zmniejszenia ceny tworzone są małe grupy. Najczęściej tworzenie grup obserwuje się w przypadku języków obcych (np. Korepetycje Angielski).

Korepetycje to przyszłość

Tak zwane „korki” stały się niemal podstawowym elementem edukacji. Jak to możliwe że jeszcze kilkanaście lat temu stanowiły dodatek do zajęć w szkole. Natomiast dzisiaj rynek korepetycji to prężnie rozwijająca się branża. Jak się okazuje na korepetycje uczęszczają zarówno zdolni uczniowie, którzy chcą rozszerzać swoją wiedzę jak i Ci którzy planują nadrobić zaległości w szkole. Podobno dawniej korepetycje były bardziej skierowane do osób nie radzących sobie z nauką. Dzisiaj śmiało można powiedzieć że nie widać korelacji pomiędzy zdolnościami ucznia a uczęszczaniem na „korki”.

Na korepetycje dzieci zaczynają uczęszczać już w podstawówce i to praktycznie nie zmienia się aż do studiów. Zatem zdecydowanie nie ma też korelacji pomiędzy wiekiem ucznia a częstotliwością chodzenia na korepetycje. Poza kilkoma wyjątkami takimi jak gorący czas przed maturą lub pierwsze miesiące w nowej szkole.

Podsumowując, śmiało można powiedzieć że korepetycje to przyszłość edukacji. Z pewnością ta branża nie może narzekać na brak pracy i nic nie wskazuje by miało się to zmienić.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne