Dzięki modułowemu planowaniu produkcji w systemie ERP możemy zwiększyć efektywność naszej pracy – daje on możliwość zwiększenia funkcjonalności podstawowego modułu, którym się posługujemy. Dzięki temu, planując zlecenia w oparciu o czas pracy poszczególnych maszyn możemy zwiększyć wydajność oraz efektywność naszego przedsiębiorstwa.
Tego rodzaju planowanie opiera się głównie na takich aspektach, jak prowadzenie szczegółowego harmonogramu, rejestrującego wszystkie przyjęte i realizowane przez nas zlecenie, z uwzględnieniem terminu każdego z nich, planowanie produkcji w oparciu o potrzebne do niej materiały i ewentualny czas potrzebny na ich dostarczenie. Planowanie modułowe jest o tyle sprawnie działającym i niezawodnym system, że uwzględnia zarówno produkcję wstecz, jak i do przodu – czyli zwracamy uwagę zarówno na oparcie planowania na terminie realizacji, jak i oparcie go o jak najszybszy okres przetwarzania, przyjętego zamówienia. Warto pamiętać także o tym, że zastosowania modułowego planowania produkcji w systemie ERP, umożliwia bieżące śledzenie konkretnych etapów produkcji wraz z możliwością wprowadzania do niego ręcznych zmian, jeśli tego będziemy wymagać, celem usprawnienia pracy i wydajności produkcji.
System jest na tyle kompatybilny, że jego użytkownik może liczyć na pełną współpracę w każdym zakresie – nie będziemy mieć tutaj do czynienia z chaosem spowodowanym chorobom pracownika czy awarią jednej z maszyn produkcyjnych, dzięki konkretnym funkcjom, tego rodzaju dane mogą zostać wprowadzone do systemu, dzięki czemu dostosuje on dla nas tryb pracy tak, aby zamówienia były realizowane zgodnie z planem, mimo napotkanych trudności. Niewątpliwym atutem tego rodzaju oprogramowania jest także możliwość nadawania poszczególnym projektom określonego statusu – pewne zamówienia mogą być dla nas priorytetowe, co możemy wprowadzić do systemu, dzięki czemu będzie on mógł zaplanować pracę tak, aby zamówienia konkretnych klientów były realizowane w pierwszej kolejności.