Strona głównaFinansePo jakim czasie otrzymamy zwrot podatku?

Po jakim czasie otrzymamy zwrot podatku?

Jeżeli otrzymałeś PIT otrzymałeś PIT i poprawnie wypełniłeś deklarację podatkową, a na swoim koncie odnotowałeś nadpłatę, możesz liczyć na zwrot podatku. Dla wielu Polaków jest to powód do radości i bardzo często dodatkowe środki przeznaczają na wakacje lub przyjemności. 

Dlatego też wielu z nas z wyczekiwaniem czeka na pojawienie się nadpłaconej kwoty na naszym koncie: jak szybko możemy liczyć na pojawienie się zwrotu środków?

Jeżeli zwrot podatku dochodowego nie zostanie przeznaczony na zaległe lub bieżące zobowiązania podatkowe, powinien pojawić się na naszym koncie maksymalnie 3 miesiące po złożeniu rocznego zeznania podatkowego. W przypadku konieczności skorygowania deklaracji, termin trzech miesięcy zaczyna biec od momentu wyjaśnienia wszystkich zaistniałych nieprawidłowości oraz wątpliwości pomiędzy podatnikiem a Urzędem Skarbowym. Część podatników z pewnością otrzyma zwrot podatku szybciej niż pozostali. Wpływ na termin zwrotu podatku może mieć szereg czynników:

Sposób złożenia deklaracji: bardzo często deklaracja składana przez internet zostaje rozpatrzona szybciej, niż ta złożona w sposób tradycyjny. Wszystko jednak zależy w dużej mierze od urzędu skarbowego, do którego jesteśmy przypisani: im szybciej pracuje urząd oraz jego pracownicy, tym szybciej otrzymamy zwrot nadpłaconych środków. Ciężko określić, jaki jest realny czas oczekiwania – w przypadku niektórych urzędów może być to kilka tygodni, w przypadku innych, maksymalny termin trzech miesięcy.

Wybrana przez podatnika forma zwrotu środków: Czas oczekiwania na pieniądze zależy również od wybranego sposobu przekazania ich do osoby rozliczającej podatek. Rozliczając się z Urzędem Skarbowym, możemy poprosić o przekazanie pieniędzy na konto bankowe lub o przekazanie ich przy użyciu przekazu pocztowego. Jeżeli chcemy otrzymać zwrot na konto bankowe, powinniśmy wraz z deklaracją podatkową wypełnić załącznik ZAP-3, który umożliwia przesłanie pieniędzy przy pomocy przelewu. Wypełniony dokument należy przekazać na adres Urzędu Skarbowego właściwego dla naszego miejsca zameldowania.

Nawet wskazanie czynników wpływających potencjalnie na termin zwrotu podatku, ciężko ocenić z całą pewnością jakie kroki należy podjąć by skrócić czas oczekiwania. Po jakim czasie otrzymamy zwrot podatku? Jedno jest pewne: Urząd Skarbowy ma obowiązek przekazania zwrotu podatku na nasze konto w ciągu 3 miesięcy od złożenia deklaracji podatkowej. Jeżeli po upływie tego terminu środki do nas nie dotrą, jak najszybciej powinniśmy udać się do Urzędu Skarbowego w celu wyjaśnienia sytuacji.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne