Nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestracyjnych zostało opublikowane 30 kwietnia 2019 roku. Nowa ustawa przybliża użytkownikom kwestie zarówno stosowania dotychczasowych kas fiskalnych, jak i używania kas online, które od 2020 roku są stopniowo wprowadzane jako obowiązkowe na polskim rynku.
Kasy fiskalne online Wrocław – dlaczego muszą być zmienione?
Wymiana kas fiskalnych, we Wrocławiu i nie tylko, wzbudza wiele wątpliwości wśród przedsiębiorców. Temat dotyczący zmiany kas jest przedstawiony w ustawie o podatku VAT oraz rozporządzeniu w sprawie kas fiskalnych. Nowelizacja weszła w życie 1 maja 2019 roku, jednak stopniowa procedura wdrożenie przepisów przewidywana jest na początek 2020 roku. Głównym założeniem tych zmian jest poprawa funkcjonowania finansowego państwa, a co ważniejsze, wykrywanie oszustw podatkowych. Nowy system ma uszczelnić lukę VAT, która mówiąc najprościej jest różnicą pomiędzy tym, co wpływa do budżetu państwa, a tym, co powinno do niego wpływać. Dziura VAT jest skutkiem między innymi szarej strefy, która znacznie zmniejsza budżet polskiej gospodarki, a w 2018 roku pasywna część gotówkowej szarej sfery mogła wynosić nawet 168,0 mld zł, z kolei aktywna szara strefa miała wynosić około 41 mld złotych.
Kasy fiskalne Wrocław – kto musi zastosować się do nowych przepisów?
Okres zmieniania kas jest przejściowy, najpóźniej miał rozpocząć się 1 stycznia 2020 roku. Pierwsze w kolejce do zmian miały być warsztaty samochodowe i punkty wulkanizacji. Tego samego dnia kasy powinny wymienić firmy zajmujące się dostawą benzyny silnikowej, oleju napędowego oraz gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych. Kolejna grupa to hotele, pensjonaty czy gastronomia. Powyższe działalności mają obowiązek zmiany kas najpóźniej do 1 lipca 2020 roku. Ostatnia grupa to firmy świadczące usługi fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne, budowlane prawnicze czy też lekarskie. Ich ostateczny termin na zmianę kasy standardowej na kasę online to 1 styczeń 2021 roku.
Informacje o zasadach ewidencji – kasy fiskalne to nie wszystko.
Do rozporządzenia ministra finansów z dn. 29 kwietnia 2019 roku, został dołączony załącznik, który przybliża zasady ewidencji. Według niego każda sprzedaż towaru lub usługi osobie fizycznej musi być ewidencjonowana przez kasę rejestrowaną. Ponadto do obowiązku sprzedającego należy wystawienie oraz przekazanie paragonu fiskalnego kupującemu. Cała procedura ma się odbyć najpóźniej w momencie przyjęcia należności, bez względu na formę płatności. Ponadto jeżeli sprzedawca otrzyma należność na rachunek bankowy, jest zobowiązany wystawić paragon fiskalny, zaraz po uznaniu należności, jednak nie później niż do końca miesiąca, w którym sprzedawca otrzymał należność. W załączniku znajdują się również szczegółowe dane dotyczące wyglądu rachunku. Powinien on zawierać w szczególności następujące dane : „PARAGON FISKALNY”, dane sprzedawcy i jego NIP, jak również centralnie umieszczone logo fiskalne i numer unikatowy kasy rejestrującej. Dokument, który nie zawiera powyższych danych, nie może być nazwany paragonem fiskalnym.