Strona głównaBiznesRynek pracy w Londynie

Rynek pracy w Londynie

Praca dla Polaków w Londynie to temat, który pomimo 15 lat wejścia Polski do Unii Europejskiej wciąż jest aktualny w naszym kraju. Polacy stanowią istotną siłę roboczą na terenie Wielkiej Brytanii.

Szacuje się że Polonia zamieszkująca Wyspy Brytyjskie zajmuje drugie miejsce na liście najliczniejszych mniejszości narodowych. Szacuje się że teren Wielkiej Brytanii jest zamieszkiwany przez milion Polaków. Większość z nich to imigranci zarobkowi, którzy przyjechali na wyspy w celu szukania pracy. Taki stan rzeczy sprawia że serwisy ogłoszeniowe z ofertami pracy cieszą się niesłabnącą popularnością. W niniejszym artykule chcemy zrobić przegląd popularnych ogłoszeń dedykowanych dla Polaków.

Przegląd ofert pracy

            Często rzucającymi się w oczy ofertami pracy są oferty dotyczące sprzątania. Oferty dotyczą zarówno sprzątania prywatnych apartamentów jak i miejsc użyteczności publicznej w szczególności dużo ofert dotyczy hoteli. Często w tym wypadku nie jest wymagany język angielski. Wymagania stawiane przed kandydatami to odpowiedzialność, punktualność oraz chęć do pracy. Zarobki oscylują w granicach około 380 – 500 funtów tygodniowo.

Najprostszą pracą, w której nie ma wymogu znajomości języka angielskiego jest roznoszenie ulotek. Osoba roznosząca ulotki na terenie Londynu może liczyć na wynagrodzenie wynoszące od 360 funtów tygodniowo.

Kolejną branżą cierpiącą na brak rąk do pracy jest gastronomia. Tutaj zatrudnienie znajdą zarówno kelnerzy jak i kucharze. W tym wypadku wskazany jest komunikatywny język angielski. Oczekiwane wynagrodzenie oscyluje w granicach około 8-11 funtów za godzinę.

Branża produkcyjna to obszar w którym zawsze brakuje rąk do pracy. Zatrudnienie tutaj znajdą osoby szukające pracy na stanowisku magazyniera lub chcące spróbować pracy na linii produkcyjnej. Zależnie od oferty można się spotkać zarówno z tymi w których język na poziomie komunikatywnym jest wymagany jak i z tymi w którym jest tylko mile widziany. Przeglądając kilka ogłoszeń spotkaliśmy się ze stawkami rozpoczynającymi się od 7,70 funtów do kilkunastu funtów za godzinę.

Branżą w której nasi rodacy czują się całkiem dobrze jest budowlanka. Głównym wymogiem jest siła fizyczna i doświadczenie w pracy w branży budowlanej. W przypadku ogłoszeń tego typu można liczyć na wyższe wynagrodzenia, rozpoczynające się od 10 funtów za godzinę i często przekraczające nawet kilkanaście funtów. Na przykład murarz w Londynie może liczyć na 21 funtów za godzinę pracy.

Bardzo popularne są ogłoszenia dotyczące opieki nad dziećmi lub osobami starszymi. Praca w tym obszarze jest kierowane głównie do kobiet. Warunki pracy mocno się różnią i wiele zależy do tego kto wymaga opieki. Znajomość języka angielskiego nie jest konieczna, natomiast zazwyczaj bardzo mile widziana. Zarobki w tej branży również należy zaliczyć do zróżnicowanych. Zazwyczaj wahają się w granicach od 10 do 30 funtów za godzinę.

Powyżej wymienione oferty pracy najczęściej pojawiają się na serwisach ogłoszeniowych dedykowanych dla Polaków. Jakie jeszcze ogłoszenia możemy znaleźć w naszym rodzimym języku? Stolarz, piekarz, krawcowa, kierowcy, hostessa, sprzedawca w sklepie, elektryk, fryzjer. W skrócie spektrum dostępnych ofert pracy dla Polaków jest bardzo szerokie dlatego niemal każdy szukający zatrudniania na terenie UK może znaleźć coś odpowiadającego zainteresowaniom i umiejętnościom. W trakcie szukania pracy nie powinniśmy się zamykać na określoną ścieżkę zawodową. Czasami warto poszukać czegoś w branży, której dotąd nie znaliśmy. Zbieranie nowych doświadczeń i budowanie kolejnych kompetencji zazwyczaj poprawia naszą sytuację na rynku pracy. Podsumowując, praca w Londynie to zagadnienie, które nie bez powodu interesuje wielu Polaków. Londyn wciąż oferuje dużą liczbę dobrze płatnych ofert pracy.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne