Strona głównaUncategorizedSą różne metody na zwalczanie chwastów, szkodników i chorób w plonach

Są różne metody na zwalczanie chwastów, szkodników i chorób w plonach

Chwasty, szkodniki i choroby, które negatywnie wpływają na uprawy, muszą być kontrolowane przez rolnika w sposób jak najbardziej skuteczny.

Usuwanie chwastów zapewni, że plony nie zostaną zmniejszone. Dwie główne metody kontroli to kontrola kulturowa, polegająca na właściwej uprawie gleby i kontrola chemiczna, polegająca na stosowaniu środków ochrony roślin.

Preparaty na zwalczanie chwastów w burakach

Kontrola kulturowa pochodzi z tradycyjnych metod uprawy. Kontrola kultur ma charakter prewencyjny, ale wymaga długoterminowego planowania. Do metod kulturowych zalicza się przykładowo orka, czas siewu, czas usuwania chwastów, czy płodozmian. Orka powoduje zakopywanie wieloletnich chwastów, które obumierają i rozkładają się. Czas siewu jest najlepszy, gdy jednoroczne chwasty znajdują się w uśpionych nasionach, a wieloletnie chwasty zostały zaorane. Skuteczne zwalczanie chwastów na wczesnym etapie uprawy pozwala na wzmocnienie upraw. Zniszczenie resztek pożniwnych jest kluczowe, ponieważ niektóre zarodniki patogenów przeżywają na słomie lub ściernisku pozostałym po zbiorach.Rolnicy będą również stosować metody chemiczne w celu poprawy plonów, ponieważ same tradycyjne metody nie zawsze wystarczą do pozbycia się chwastów. Środki ochrony roślin to między innymi herbicydy do zabijania chwastów, fungicydy do niszczenia pasożytów grzybowych, insektycydy do zabijania niepożądanych owadów. Tego rodzaju środki ochrony roślin działają selektywnie lub systemowo. Selektywne herbicydy są biodegradowalne i nie szkodzą glebie, mają również większy wpływ na niektóre gatunki roślin, przykładowo chwasty szerokolistne, zaburzając ich metabolizm.Herbicydy układowe dostają się do układu naczyniowego chwastów i mogą być używane jako zwalczanie chwastów w burakach. Substancja chemiczna jest transportowana do wszystkich części chwastów, co ma działanie śmiertelne. Herbicydy ogólnoustrojowe docierają i zabijają narządy podziemne i korzenie, zapobiegając ich odrastaniu.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne