Strona głównaBiznesSkuteczny zespół to przepis na sukces

Skuteczny zespół to przepis na sukces

Nie od dziś wiadomo, że kluczem do sukcesu wielu firm są ludzie. Prawidłowo i dobrze działający zespół, to nie tylko grupa ludzi zebranych w jednym miejscu. Skuteczny zespół charakteryzuje się pewnym zbiorem cech, dzięki którym działa jak sprawna maszyna. Ważne są nie tylko twarde kompetencje, ale także sposób komunikacji i tak zwany team building.

Każdy jest ważny

Naturalnym zjawiskiem jest intuicyjne przyjmowanie ról przez poszczególnych członków zespołów.

Oto niektóre z nich:

  • Lokomotywa- czyli przewodnik w grupie, który jest w stanie wziąć na siebie trudne zadania i prowadzić za sobą resztę pracowników.
  • Realizator- działa i wykonuje- żadne zlecone zadanie nie jest problem. Chętnie podejmuje nowe wyzwania.
  • Koordynator- spina w jedną całość poszczególne elementy zadań i wspiera pracowników.
  • Dusza zespołu- członek, którego rola, często jest bagatelizowana, ponieważ zwykle nie wykazuje się dużą efektywnością ilościową. Bez jego udziału jednak, często spada morale i motywacja. Istotne jest posiadanie osoby, która w naturalny sposób równoważy cel zadania a emocje z nim związane. Dusza zespołu odpowiada za atmosferę.

Aby zespół skutecznie działał i efektywnie realizował postawione zadania bardzo istotne jest zaufanie. Temat ten jest kluczowy zarówno między członkami jaki liderem. Prawidłowa Komunikacja w zespołach w firmie, jest elementem kluczowym, jeśli chodzi o efektywność. Dobrze zdefiniowane cele, jasno i prosto przedstawione oczekiwania do wykonania i nieskrępowana możliwość feedbacku, sprawia, że zarządzanie takim zespołem jest dużo sprawniejsze.

Lider i szef to nie to samo

W pierwszej chwili wydaje się, że znaczenie tych słów jest tożsame, choć w praktyce tak nie jest. W ujęciu budowania zespołów w firmieokreślenie mianem szefa odnosi się do pełnionej funkcji w strukturze, bez umocowania w zarządzanym zespole, wspólnych cech i pola wartości.

Lider, jest równorzędnym członkiem grupy, którą ma pod swoimi skrzydłami. Mimo, że nie wykonuje tych samych zadań, a jego zakres obowiązków i odpowiedzialności jest zdecydowanie większy, jest postrzegany jako partner. Służy wsparciem, motywacją i pomocą. Nie deleguje tylko zdań, ale potrafi w nich współuczestniczyć i inspirować do działania.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne