Strona głównaBiznesW jakich branżach pracę może znaleźć specjalista językowy?

W jakich branżach pracę może znaleźć specjalista językowy?

Specjaliści językowi wykorzystują swoje umiejętności językowe do pracy w różnych sektorach gospodarki. Uproszczając odpowiedź na tytułowe pytanie można by stwierdzić, że specjalista językowy może pracować niemal w każdej branży. Wychodząc jednak temu pytaniu naprzeciw przedstawiamy, jak mogą wyglądać przykładowe oferty pracy dla osoby szukającej zatrudnienia z wymaganym językiem obcym.

Szkolnictwo i edukacja

Podstawowym zawodem kojarzącym się z językiem obcym jest nauczyciel. Osoba znająca język obcy może pracować w szkole publicznej lub w prywatnej szkółce języków obcych. Wiele osób zarabia ucząc języka obcego w formie korepetycji. Natomiast tylko co niektórzy są w stanie przekształcić dorabianie na korepetycjach w stały dochód.

Biznes i handel międzynarodowy

W wielu branżach biznes odbywa się na poziomie międzynarodowym. Dotyczy to usług IT, handlu towarami, usług energetycznych, ciężkiego przemysłu oraz szeregu innych obszarów. W uproszczeniu można powiedzieć, że języki obce są spotykane niemal w każdej płaszczyźnie biznesowej. Z reguły językiem wykorzystywanym do komunikacji w biznesie jest język angielski. Czasami jednak powszechnie wykorzystywany język angielski to za mało i potrzebne są osoby znające inne języki. W efekcie specjaliści językowi odpowiedzialni za komunikację i utrzymywanie współpracy międzynarodowej to bardzo powszechny zawód. Co prawda z reguły nie występuje on pod nazwą „specjalista językowy”. W biznesie przyjęło się, że języki obce są określane jako wymóg do innych stanowisk. Co nie zmienia faktu, że każdy kandydat, który zna jakikolwiek język obcy inny niż angielski jest bardzo wyróżniającą się postacią na rynku pracy. Dlatego takie osoby są w stanie pozyskać pracę w wielu różnych branżach, nawet jeśli pozostałe kompetencje i doświadczenie delikatnie odbiegają od początkowych wymagań rekrutera.

Turystyka międzynarodowa

Na koniec warto wyróżnić branże turystyczną, gdyż bez wątpienia turystyka jest tą branżą, w której języki obce są na porządku dziennym. W branży turystycznej można znaleźć zatrudnienie np. w biurach podróży, w hotelach lub w liniach lotniczych. W każdym z tych miejsc język obcy wydaje się być naturalnym wymogiem.

Jakie języki są najczęściej wymagane?

Bez wątpienia najczęściej wymaganym językiem jest język angielski (np. praca z angielskim Warszawa). Poza tym, poszukiwane są różne języki europejskie: niemiecki, francuski, włoski, hiszpański i niderlandzki. Spośród tych języków z reguły najwięcej ofert pracy dotyczy języka niemieckiego (np. praca j. niemiecki).

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne