Strona głównaBiznesCo wpływa na koszty instalacji fotowoltaicznej?

Co wpływa na koszty instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika jest obecnie popularnym rozwiązaniem, pozwalającym na generowanie energii z wykorzystaniem naturalnych źródeł energii. W ostatnim czasie coraz inwestuje się w energooszczędne i ekologiczne metody produkcji energii, jak panele solarne, farmy wiatrowe czy wodne elektrownie. Takie inwestycje ] niosą ze sobą wiele korzyści nie tylko dla samych inwestorów ale również dla środowiska.

Elementy wpływające na cenę instalacji fotowoltaicznej

Podstawowym czynnikiem, mającym znaczenie dla kosztów zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej jest jej wielkość. Im większy i bardziej złożony system, tym jego koszt będzie większy. Zbyt mała ilość paneli fotowoltaicznych sprawi, że nie będzie produkowana wystarczająca ilość energii do zasilenia całego kompleksu. Instalacja musi być odpowiednio dopasowana do zapotrzebowania energetycznego danego budynku.

Mocno temat upraszczając przyjmuje się, że dla małej powierzchni optymalną mocą instalacji jest 2,5-3,0 kW (dla powierzchni około 20-30 metrów kwadratowych). Każde 10 metrów kw. więcej wiąże się z doliczeniem kolejnego 1 kW mocy. Większe zużycie energii to także większy koszt. Oczywiście ten przelicznik jest dosyć nieprecyzyjny, dlatego lepiej oszacować zapotrzebowanie na energię na podstawie poprzednich rachunków za prąd lub obliczyć jak energochłonne są urządzenia oraz lampy, które mamy w domu oraz przez jaki czas w ciagu dnia będą uruchomione.

Na koszt wpływa również konkurencyjność na rynku. Obecnie wiele firm oferuje systemy fotowoltaiczne oraz ich montaż w odmiennych cenach. Z tego względu istotnym czynnikiem dla ostatecznej ceny jest to na usługi której firmy się zdecydujemy. Dostawcy paneli fotowoltaicznych używają różnych komponentów oraz różnej jakości materiałów, co będzie przekładało się na cenę produktów. Do tego cena związana z usługą montażu również może być dosyć zróżnicowana.

Ostatnim czynnikiem jest funkcjonalność i złożoność systemu. Proste systemy o podstawowych funkcjach będą tańsze. Z kolei te, które mają na przykład być zintegrowane z pompą ciepła lub posiadać możliwość kumulowania energii w dedykowanym magazynie energii  (nie za pomocą publicznej sieci energetycznej) mogą być kosztowniejsze.

Warto zapoznać się z możliwościami jakie oferują instalacje fotowoltaiczne na https://solart-pv.pl/.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne