Strona głównaUncategorizedCzym jest arteterapia?

Czym jest arteterapia?

Pojęcie arteterapii (lub art terapii) nie jest jeszcze zbyt znane nawet wśród osób zainteresowanych psychologią i szkoleniami rozwojowymi. Jest to rodzaj psychoterapii, który skupia się na leczeniu poprzez wykorzystanie sztuki. Malarstwo, muzyka lub artystyczny performance to środki wyrazu, które potrafią trafić do wnętrza człowieka i tym samym mogą pomóc w leczeniu różnych chorób. Trzeba przyznać, że takie podejście do psychoterapii brzmi niezwykle interesująco, dlatego tez coraz więcej osób poszukuje informacji na temat artterapii.

Dla kogo dedykowana jest artterapia?

Dla kogo dedykowana jest artterapia? Jest to rozwiązanie stosowane z reguły u osób, które borykają się z problemami komunikacyjnymi (głównie problemy z komunikacją werbalną). Sprawdza się także u osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi oraz u szerokiego grona osób z depresją i stanami lękowymi. Jest to między innymi sposób na odprężenie pacjenta i uwolnienie napięcia. Opinie specjalistów badających artterapię wskazują na to, że ekspresja artystyczna pozwala osiągnąć stan psychicznego oczyszczenia. Jest to sposób na zwolnienie nagromadzonych emocji i stworzenie ujścia dla nagromadzonych lęków. Proces twórczy prowadzi do ekspresji, która pozwala rozwiązywać problemy, redukować stres oraz podnosić samocenę i samoświadomość.

Artterapia to zagadnienie, które dopiero raczkuje w Polsce, ale zdobywa coraz większe zainteresowanie.

Art terapia nie jest wbrew pozorom bardzo niszowym zagadnieniem. W Stanach Zjednoczonych prowadzonych jest wiele programów artterapeutycznych, w których biorą udział szpitale oraz placówki publiczne. Wyróżnia się tam zawód artterapeuty, który jest certyfikowany stopniem magistra. W Europie niewiele państw reguluje artterapię. W Polsce również nie ma regulacji z tego zakresu. Nie oznacza to jednak, że artterapia nie jest stosowana – wprost przeciwnie zainteresowanie tą dziedziną oraz dostępność usług tego typu stale wzrasta. Z artterapią można się zetknąć np. w warsztatach terapii zajęciowej, w szkołach, domach kultury oraz w świetlicach socjoterapeutycznych. Warto odnotować, że jest dostępnych coraz więcej warsztatów i kursów podyplomowych (organizowanych również przez prywatne pracownie psychoedukacyjne), które umożliwiają nabycie umiejętności z tego obszaru.

Więcej na temat arteterapii można przeczytać na PPIT.pl 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne