Strona głównaBiznesCzym są nowoczesne magazyny logistyczne?

Czym są nowoczesne magazyny logistyczne?

Współczesne magazyny to funkcjonalne przestrzenie o wysokim standardzie, wyposażone w nowoczesne urządzenia i rozwiązania techniczne. Magazyny logistyczne są przede wszystkim miejscem, służącym efektywnemu przechowywaniu produktów w oparciu o zapewnienie im odpowiednich warunków. Jednocześnie czasami pełnią rolę uzupełniającą dla powierzchni produkcyjnych. Aktualnie coraz więcej obiektów przechodzi modernizację w pełni dostosowując się do potrzeb nowoczesnych organizacji. Celem jest zwiększenie wydajności, optymalizacja procesów i usprawnienie działań na każdym etapie obsługi towarów. 

Cechy magazynu o wysokim standardzie 

Magazyny logistyczne w zależności od jakości i standardów (wewnętrznych i zewnętrznych) dzieli się na klasy. Najwyżej znajduje się klasa A. Obecnie w Polsce największy odsetek stanowią magazyny niższej klasy. Jednak intensywny rozwój sprawia, że coraz więcej przestrzeni konstruowana jest pod najwyższe standardy. Nowoczesny magazyn powinien być usytuowany w dogodnej lokalizacji. Najlepiej, gdy znajduje się w bliskości głównych węzłów komunikacyjnych, co ma bezpośredni wpływ na przyśpieszenie działań transportowych. Przed obiektem powinien znajdować się odpowiedniej wielkości parking dla pojazdów ciężarowych oraz osobowych i wystarczająca ilość miejsca do swobodnego manewrowania. Ponadto powinien znajdować się min. 1 dok przeładunkowy na powierzchnię 500m2 bądź 1000 m2. Sam budynek powinien być odpowiednio zabezpieczony – ogrodzony i wyposażony w system monitoringu. Jednak najważniejszą kwestią jest wnętrze samego magazynu. Powinien być prawidłowo oświetlony i zbudowany z najwyższej jakości materiałów. Powierzchnia musi być odpowiednio skonstruowana, istotna jest wysokość i głębokość samego magazynu. Ważną kwestią jest także rozmieszczenie filarów i wysoka nośność posadzki, która wpływa na możliwość składowania większej ilości produktów. Ponadto magazyny logistyczne o wysokim standardzie muszą spełniać wszelkie warunki bezpieczeństwa i posiadać odpowiednie systemy klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania.

Automatyzacja procesów jako charakterystyczna cecha nowoczesnych powierzchni magazynowych

Wiele nowoczesnych magazynów logistycznych stawia na automatyzację. Pozwala ona na usprawnienie pracy, optymalizację składowania i wysyłki produktów oraz osiągnięcia lepszych rezultatów w szybszym czasie i przy mniejszym nakładzie sił. Polega na zastosowaniu najwyższej jakości systemów i sprzętu, ulepszających działania magazynowe. Urządzenia przejmują wiele zadań wykonywanych przez pracowników, co wpływa znacząco nie tylko na podniesienie wydajności, ale również na bezpieczeństwo.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne