Witamina A wchodzi w skład grupy ADEK, czyli witamin, rozpuszczanych w tłuszczach. Jest ona niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Należy jednak pamiętać, że jej niedobory, mogą być tak samo szkodliwe jak i stosowanie jej w nadmiarze. Ze względu na zawarty w sobie retinol, witamina A znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle leczniczym i kosmetycznym.
Witamina A i jej właściwości
Witamina A nierzadko określana jest witaminową wzrostową. Jest wykorzystywana w procesie proliferacji, czyli rozmnażania się komórek i rozrastania tkanek. Odgrywa kluczową rolę w procesie regeneracji naskórka. Przyczynia się do leczenia ran i stanów zapalnych. Odkryto związek, iż deficyt witaminy A skutkuje zmianami skórnymi w postaci trądziku i wpływa na jego intensywność.
Ponadto, witamina A odgrywa ważną rolę w procesie widzenia. Dzięki niej siatkówka oka jest w stanie odbierać bodźce w sposób prawidłowy. Dzieje się to za sprawą światłoczułych barwników reagujących na światło. Niedobory witaminy A mogą przejawiać się problemami widzenia. W niewielkim stopniu będzie groziło to ślepotą zmierzchową (czyli niemożnością adaptacji oka w warunkach, w których panuje mrok), zaś w stopniu wysokim – ślepotą permanentną.
Witamina A działa też korzystnie na procesy rozrodcze. Dba o prawidłowy rozwój embrionalny, jak również wzrost organizmów w okresie poporodowym. Wspomaga pracę układu odpornościowego, a także reguluje ciągłość błon śluzowych przewodu pokarmowego.
Retinol w pielęgnacji skóry
Retinoidy to pochodne witaminy A. Wśród nich wymienia się retinol i oznacza go symbolem A1. W przemyśle kosmetycznym wpływ retinolu uznawany jest za zbawienny. Jest to składnik odpowiadający za to, aby skóra pozostawała w dobrej kondycji. Dobry retinol sprawia, że zachowuje ona jędrność i elastyczność. Wpływa na redukcję zmarszczek oraz niwelację przebarwień.
Jako składnik odpowiadający za odbudowę i regenerację naskórka jest też substratem wiodącym w kuracjach przeciwstarzeniowych. Dodatkowo, retinol stosowany jest w leczeniu skóry suchej. Używa się go w walce z trądzikiem i łuszczycą.
Rozpoczynając kurację z retinolem warto jest jednak pozostawać pod stałą obserwacją fachowca. Stosowany w nadmiarze w kontekście skórnym może skutkować podrażnieniami.