Strona głównaBiznesJak wybrać właściwego psychologa?

Jak wybrać właściwego psychologa?

Osoby, które zdecydowały, że potrzebują specjalistycznej pomocy w związku z problemami psychicznymi, powinny przede wszystkim zrozumieć różnicę między psychologiem, psychiatrą i psychoterapeutą. 

Psychiatra to specjalność medyczna. Uważa się, że psycholog pracuje z ludźmi zdrowymi, ale to nie do końca prawda. Psycholog pracuje raczej ze “zdrową częścią” osobowości, ale może to być zarówno w sferze klinicznej, jak i korekcyjnej.

Psychoterapeuta jest specjalistą, który znajduje się gdzieś pośrodku między psychiatrą a psychologiem i pracuje z procesami leżącymi u podstaw człowieka. Kwalifikacje te może uzyskać zarówno psycholog, jak i psychiatra jako kwalifikacje dodatkowe. Ci pierwsi nie mogą przepisywać leków, a jedynie stosować werbalne metody psychoterapii.

To, z którym specjalistą należy się skontaktować, zależy od stanu zdrowia i potrzeb pacjenta. Osoby zaniepokojone relacjami z rodziną, pracą, samostanowieniem itp. powinny udać się do psychologa.
Dolegliwości takie jak zaburzenia odżywiania, depresja, obsesje i myśli wymagają konsultacji z psychiatrą. W każdym przypadku, jeśli trafisz do niewłaściwego miejsca, zostaniesz skierowany do odpowiedniego specjalisty. Często pewne problemy wymagają podwójnego wsparcia: psychoterapeuta prowadzi psychoterapię werbalną, a psychiatra opiekuje się pacjentem za pomocą leków.

Psycholog Słupsk

Zapytaj specjalisty…

Skąd mam wiedzieć, że warto skorzystać z pomocy psychologa?

Jeśli nie można sobie samemu poradzić, warto poszukać pomocy. Należy zwrócić uwagę na następujące objawy

Problemy ze snem i apetytem;
zmniejszenie libido;
zwiększona drażliwość; izolacja społeczna;
utrata energii;
apatia;
niski stan emocjonalny;
anhedonia (niezdolność do odczuwania radości z życia).

Jeśli powyższe punkty opisują Twój obecny stan, nie bój się poprosić o pomoc i udać się np. do psychologa poprzez opcję psycholog online

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne