Strona głównaUncategorizedProblemy z uprawą buraka

Problemy z uprawą buraka

Plantacja buraka w naszym kraju jest mocno zróżnicowana w zależności od określonego województwa. Duży wpływ na stan plantacji ma pogoda w danym roku. Mowa tutaj o suszach, wiatrach oraz opadach. Natomiast bez różnicy jakie problemy czekają hodowców ze względu na zmienną aurę, muszą oni zmierzyć się także z chwastami, szkodnikami oraz chorobami na które narażone jest burak. W tym artykule chcemy opisać dokuczliwą chorobę – chwościk buraka oraz szkodnika o nazwie szarek komośnik.

Chwościk buraka

Czym jest chwościk buraka? Jest to grzybowa choroba roślin, którą obserwujemy wyłącznie na burakach. Jest jedną z najpoważniejszych chorób na które są zagrożone buraki cukrowe.

Pierwsze oznaki choroby to plamy o średnicy kilku milimetrów pojawiające się na najstarszych liściach. Plamy mają biały lub szary kolor, przez co stosunkowo łatwo rozpoznać że roślina została zarażona chorobą. Zainfekowanie rośliny najczęściej następuje w pierwszej połowie lipca. Skutkiem takiego stanu rzeczy jest utrudniony zbiór oraz mniejsza ilość cukru w burakach.

W celu zapobiegania zarażeniem wykonuje się zabiegi fungicydowe. W Polsce wykonuje się od jednego do czterech zabiegów.

Szarek komośnik

Kolejnym problemem plantantorów są szkodniki. Wśród nich przoduje szarek komośnik oraz mszyce. Problemy z komośnikiem są zawuażalne szczególnie we wschodniej Polsce, jednak to nie znaczy że obszar występowania nie będzie się zmieniał w kolejnych latach.

Szarek to szkodnik, który lubi żerować w porach nocnych. W ciągu dwudziestu czterech godzin jeden osobnik potrafi żerować na dwudziestu roślinach. W celu zapobiegnięcia rozprzestrzeniania się szkód związanych z żerowaniem tego szkodnika warto w kolejnym roku wybrać pole odległe od miejsc żerowania komośnika w roku ubiegłym. Niestety nie każdy rolnik ma taką możliwość. Co jeszcze można zrobić? Na rynku dostępne są preparaty przeciwko tym małym szkodnikom.

Burak cukrowy

Burak cukrowy to podgatunek buraka. Ta roślina okopowa zajmuje drugie miejsce na świecie gdy mówimy o roślinach będących źródłem cukru. Szacuje się że jedna czwarta produkcji światowej cukru pochodzi tej odmiany buraka. Jest to popularna roślina uprawna w naszym kraju. Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce producentów buraka cukrowego.

Więcej informacji na temat problemów związanych z uprawą buraka cukrowego można znaleźć w materiale wideo.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne