Strona głównaBiznesPrzyczyny zawilgocenia ścian

Przyczyny zawilgocenia ścian

Wilgoć to prawdziwy wróg każdego budynku. Nie potrzeba wiele czasu aby wilgoć skutecznie osłabia konstrukcję budynku, nie wspominając o uszkodzeniu ścian oraz podłogi. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy? 

Jako podstawową przyczynę podaje się brak odpowiedniej izolacji. W szczególności w okolicach fundamentów. Woda w podłożu może znacznie się podnieść na skutek deszczu lub podniesienia się wód gruntowych. Efektem tego jest wystawienie izolacji na dużą próbę. Dobrze wykonana izolacja oczywiście nie powinna mieć żadnych problemów, natomiast w przypadku źle zaimplementowanej izolacji gruntowej może nastąpić przenikanie wilgoci do podłogi a następnie również w ściany budynku. 

Problem z izolacją nie musi dotyczyć tylko i wyłącznie kwestii związanych z izolacją gruntową. Przyczyn można się dopatrzyć w izolacji przegród zewnętrznych. W tym wypadku całe ściany mogą być pokryte wilgocią. Za taki stan rzeczy odpowiedzialne są tak zwane mostki termiczne. Są to miejsca, które na skutek różnic temperaturowych pomiędzy pomieszczeniem a temperaturą panującą na zewnątrz tworzą zimną przestrzeń wewnątrz której dochodzi do wykroplenia się wilgoci. 

Izolacja to oczywiście nie jedyna przyczyna. Czasami za problem z wilgocią odpowiada po prostu nieszczelna instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku lub innego rodzaju błędy natury budowlanej. 

Co ciekawe nie potrzeba błędów budowlanych by pojawił się problem z wilgocią. Czasami wystarczy po prostu zwykłe eksploatowanie budynku w postaci gotowania lub korzystania z kąpieli w łazience. Podczas codziennych czynności powstaje wilgotne powietrze, które dzięki dobrze zaprojektowanej wentylacji powinno zostać usunięte z budynku. Jednak gdy cyrkulacja powietrza zawodzi może być tak że codzienna kąpiel w wannie może stać się przyczyną zawilgoconej ściany. 

Niezależnie od przyczyny zawilgocenia warto działać szybko i sprawnie. Na rynku istnieje wiele skutecznych metod osuszania budynku, które należy niezwłocznie zastosować w przypadku problemu z wilgocią. Więcej na temat walki z wilgocią w ścianach znajdziecie Państwo na https://dry-service.pl/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne