Strona głównaFinanseZapewnij sobie dodatkowy przypływ gotówki i uzyskaj zwrot podatku z Niemiec

Zapewnij sobie dodatkowy przypływ gotówki i uzyskaj zwrot podatku z Niemiec

Niemcy to od wielu lat jedna z najpopularniejszych destynacji zarobkowych wśród Polaków. Nic w tym dziwnego – nasi zachodni sąsiedzi oferują wynagrodzenie w euro oraz liczne dodatkowe świadczenia. Jednak oprócz możliwości skorzystania z wielu udogodnień zostaje na Ciebie również nałożony obowiązek regularnego odprowadzania podatku dochodowego. Na szczęście, podobnie jak i w Polsce, możesz ubiegać się o jego zwrot. Jak tego dokonać? Przygotowaliśmy dla Ciebie wszystkie niezbędne informacje, dzięki którym bez problemu dokonasz rozliczenia z miejscowym urzędem skarbowym i odzyskasz swój podatek z Niemiec.

Rozliczenie z urzędem skarbowym a zwrot podatku z Niemiec

Niemcy to jedno z nielicznych państw, które nie nakłada na pracowników obowiązku dokonywania corocznego rozliczenia z miejscowym urzędem skarbowym. Jednak przywilej rezygnacji ze złożenia deklaracji przysługuje wyłącznie osobom, które nie są zameldowane na terenie tego kraju. Pozostali mieszkańcy są zobowiązani do wypełnienia zeznania podatkowego i dostarczenia go do lokalnego fiskusa. Musisz jednak pamiętać, że choć możliwość pominięcia tej formalności może wydawać się dobrym pomysłem, to jednak uniemożliwi Ci to ubieganie się o zwrot podatku z Niemiec. Urząd skarbowy nie dokonuje rozliczenia automatycznie, a tym samym to podatnik musi upomnieć się o należne mu pieniądze.

Ograniczony i nieograniczony obowiązek podatkowy

W Niemczech możesz dokonać rozliczenia na dwóch zasadach – zgodnie z ograniczonym lub nieograniczonym obowiązkiem podatkowym. Czym się od siebie różnią? Ten pierwszy jest mniej korzystnym sposobem na ubieganie się o zwrot podatku z Niemiec. W jego przypadku przyznane ulgi są obliczane na podstawie liczby dni przepracowanych na terenie tego kraju. Podlegają mu osoby, których okres zatrudnienia wynosi nie dłużej niż 183 dni, a osiągnięte przez nie w danym roku podatkowym dochody z Niemiec stanowią mniej niż 90% łącznych przychodów. Z kolei nieograniczony obowiązek podatkowy obejmuje pracowników w odwrotnej sytuacji, czyli tych, którzy przepracowali na terenie naszych zachodnich sąsiadów więcej niż 183 dni. Te osoby mogą ubiegać się o szereg dodatkowych ulg, np. zwrotu kosztów poniesionych na zakwaterowanie i dojazdów do Polski.

Zwrot podatku z Niemiec – niezbędne dokumenty

Aby złożyć w miejscowym urzędem skarbowym coroczne zeznanie i tym samym odzyskać podatek z Niemiec, niezbędne jest posiadanie odpowiednich dokumentów, na podstawie których wypełnisz deklarację. Potrzebujesz:

  • dostępnego w polskim fiskusie formularza EU/EWR, będącego zaświadczeniem o dochodach osiągniętych na terenie kraju i poza jego granicami,
  • karty podatkowej, czyli Lohnsteuerbescheinigung,
  • zaświadczenia z Krankenkasse bądź Arbeitsamtu potwierdzającego ewentualne pobieranie zasiłku chorobowego lub dla bezrobotnych.

Nie zapomnij również o koncie bankowym, na które zostanie przelany przyznany Ci zwrot podatku z Niemiec. Nie musi być ono założone w tamtejszym banku, wystarczy polskie, jednak jego numer musi zostać podany w formacie IBAN.

Komu przyznaje się zwrot podatku z Niemiec?

Na odzyskanie podatku z Niemiec mogą liczyć przede wszystkim osoby rozliczające się zgodnie z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym, ponieważ to właśnie one mogą ubiegać się o więcej dodatkowych ulg, np. uznanie kwoty wolnej na dzieci. Jednak pozostali pracownicy również mają możliwość uzyskania zwrotu nadpłaconych składek. Najważniejsze, aby spełniali jeden z podstawowych warunków – 90% rocznych dochodów musi pochodzić z Niemiec. Co więcej, osoby, których zarobki w danym okresie rozliczeniowym nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku, mogą spodziewać się jego całkowitego zwrotu.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne