Strona głównaFinanseJaka jest kwota wolna od podatku i jak zmieniała się na przestrzeni...

Jaka jest kwota wolna od podatku i jak zmieniała się na przestrzeni lat?

Płacenie podatków jest obowiązkiem każdej osoby, która osiągnęła jakikolwiek przychód. Aktualnie trwa okres, podczas którego należy rozliczyć się z fiskusem za poprzedni rok(2018). Większość osób w naszym kraju pracuje na etacie, posiadając umowę o pracę. Oznacza to, że takie osoby rozliczają się na zasadach ogólnych według tak zwanej skali podatkowej. Skala podatkowa określa pewne przedziały dochodu, które obłożone są różnymi stawkami podatku dochodowego. Skala podatkowa przewiduje również kwotę wolną od podatku.

Czym jest kwota wolna od podatku?
Pojęciem tym ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych określa kwotę, która zwalnia podatnika z konieczności płacenia podatku dochodowego. Jeżeli dochód danej osoby nie przekroczy kwoty wolnej, wtedy skarbówka nie upomni się o podatek. Podstawą opodatkowania jest dochód, który liczony jest następująco: przychody minus koszty uzyskania przychodów. Ponadto ustawa przewiduje możliwość skorzystania z różnych ulg, które można odliczyć od podatku lub od dochodu. Po uwzględnieniu wszelkich kosztów i ulg, uzyskujemy dochód, które będzie opodatkowany. Jeżeli kwota dochodu obliczona w ten sposób nie przekroczy 8 000 złotych, wtedy podatnik uniknie zapłacenia podatku PIT.

Ile wynosi kwota wolna teraz, a jak było w przeszłości?
Aktualnie obowiązująca kwota wolna wynosi 8 000 złotych. Jednak jeszcze przed rokiem była ona niższa i wynosiła 6 600 złotych. Dopiero w ostatnich latach kwota wolna od podatku została podniesiona przez rząd. Wcześniej przez długie lata obowiązywała ona na poziomie 3 089 złotych. Kwota wolna w takiej wysokości obowiązywała od roku 2008 do 2016. Natomiast od roku 2000 do 2006 podnosiła się minimalnie od kwoty 2 295,79 zł do wspomnianej sumy 3 091 zł.

Polska na tle podatkowej mapy Europy
Jak łatwo zauważyć, kwota wolna od podatku była bardzo długo w naszym kraju wyjątkowo niska. Dzięki temu obejmowała jedynie wąską grupę podatników, którzy dorabiali tylko czasami, do tej grupy łapali się również studenci. Aktualnie około 15% obywateli skorzysta na zwolnieniu z podatku dochodowego. Jednak porównując naszą kwotę wolną z innymi krajami, jesteśmy na szarym końcu stawki. Większość krajów Europy posiada zdecydowanie wyższą kwotę wolną od podatku, dzięki czemu ludzie zarabiające mało nie muszą dodatkowo płacić podatku od dochodu.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne