Strona głównaMotywacjaCzym charakteryzuje się dobry system motywacyjny?

Czym charakteryzuje się dobry system motywacyjny?

Konkurencja na rynku pracy jest coraz większa, dlatego pracodawcy muszą stawić czoła zagadnieniu jakim jest skonstruowanie dobrego systemu motywacyjnego. Znalezienie odpowiedzi na pytanie czym charakteryzuje się dobry system motywacyjny nie jest takie proste. Mimo to w tym artykule podejmujemy próbę zastanowienia się jakimi cechami powinien charakteryzować się dobrze przemyślany system.

Spójność z celami firmy

Po pierwsze, system motywacyjny powinien być spójny z celami firmy. Czasami może być tak, że system wynagradza czynności lub osiągnięcia, które niekoniecznie przekładają się na cele właściciela firmy. To w dłuższym terminie powoduje, że pracownik nie skupia się na realnym przyczynianiu się do sukcesu organizacji.

Bonus, który motywuje pracownika

Po drugie, system powinien odpowiadać potrzebom pracownika. Zbyt niska premia może nie być wystarczającym czynnikiem motywacyjnym. Dla wielu pracowników najbardziej motywującym czynnikiem motywacyjnym jest możliwość otrzymania bonusowego wynagrodzenia. Jednak nie jest to regułą, gdyż na niektórych bardzo motywująco mogą działać również aspekty pozapłacowe (np. elastyczne godziny pracy, bonus w postaci zagranicznej wycieczki lub nagrody rzeczowe). Pomysłów na motywację pracownika może być wiele. Z perspektywy pracodawcy ważne jest, żeby bonus stanowił rzeczywisty motywator, który dodaje energii do skuteczniejszej pracy.

Uczciwość i przejrzystość

Bardzo istotne jest, żeby system motywacyjny był jak najbardziej uczciwy i przejrzysty. Pracownik musi wiedzieć jakie cele należy spełnić oraz w jaki sposób one będą rozliczane. Brak spójności sprawia, że pomiędzy pracownikiem i pracodawcą mogą pojawić się różnice w interpretowaniu założonych celów a to sprawia, że system po prostu nie spełnia swojego zadania.

System motywacyjny powinien być stale monitorowany i oceniany przez pracodawcę pod kątem spełniania założonych celów. Czasami systemy motywacyjne wymagają uaktualnienia (np. gdy zmienia się sytuacja rynkowa i osiągnięcie założonych celów jest zbyt proste lub zbyt trudne).

Więcej można przeczytać na: https://bonuspracownika.pl/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne