Strona głównaMotywacjaMentoring i coaching

Mentoring i coaching

Mentoring i coaching to pojęcia, które wzajemnie się ze sobą przeplatają, gdyż przez wiele osób te dwa terminy są stosowane wymiennie. Jakie są różnice między mentoringiem a coachingiem i w jakich dziedzinach życia są one szczególnie widoczne?

Mentoring a coaching- podobieństwa i różnice

Podstawową różnicą, która odróżnia od siebie te dwa terminy to fakt, iż w przypadku mentoringu skupiamy się na wsparciu i opiece nad osobą mniej doświadczoną w danej dziedzinie przez osobę wykształconą oraz z rozległą wiedzą na konkretne tematy. Mentor bazując na własnych doświadczeniach służy radą i pomocą w celu rozwijania oraz udoskonalania umiejętności podlegających mu osób.
Mentor nie udziela jedynie rad związanych z dziedziną, w której się specjalizuje, ale również uczy, jak radzić sobie w sytuacjach stresowych lub jak być pewnym siebie.

W odróżnieniu od mentoringu. Natomiast coaching może prowadzić osoba, która niekoniecznie jest specjalistą w danej dziedzinie, gdyż w zakresie jego specjalizacji jest rozpoznanie mocnych i słabych stron, rozwijanie potencjału, umiejętności i pewności siebie danej osoby w taki sposób, aby sama chciała osiągać coraz więcej a co za tym idzie osiągnąć sukces. Podobnie jak mentor jest kompetentny w uczeniu jak radzić sobie pod presją czy w stresie. Wskazuje, jak znaleźć swoją drogą, work-balance.

W jakich sferach życia można skorzystać z mentoringu/coachingu?

Istnieje możliwość wykupienia prywatnych sesji z mentorem lub coachem, jednak najłatwiej poznać taką osobę w miejscu pracy lub w swoim najbliższym otoczeniu. Szczególnie osoby na niższych szczeblach bądź na początku swojej kariery potrzebują kogoś kto pokaże właściwe ścieżki postępowania, sprawią iż poczują się pewniejsi siebie oraz uzupełnią braki w wiedzy w taki sposób, aby mogli efektywnie je wykorzystywać w przyszłości.

Zarówno mentorem jak i coachem może być taka osoba jak nauczyciel, rodzic, przyjaciel, którzy posłużą dobrą radą i będą stanowili motywację i oparcie w dążeniu do swoich celów.

Ważne jest to, aby taka osoba była wiarygodna oraz godna zaufania, a także sama stosowała się do udzielanych rad w codziennym życiu. Skorzystanie z usług świadczonych przez mentorów lub coachów, jest świetnym pomysłem, jeśli potrzeba pomocnej dłoni oraz motywacji do zmian i samorozwoju.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne