Strona głównaMotywacjaXXI wiek epoką mentoringu i coachingu

XXI wiek epoką mentoringu i coachingu

W XXI wieku słowo coaching jest niezwykle często słyszalne i rozpoznawalne. Mniej słyszy się natomiast o mentoringu. Czy oba sformułowania oznaczają to samo? Czy rzeczywiście mentoring są to na tyle charakterystyczne zjawiska, że XXI wiek można nazwać epoką mentoringu i coachingu?

Coaching pomoże Ci się rozwijać, mentoring – wzrastać

Powyższe zdanie może brzmieć górnolotnie, jednak jest bardzo adekwatne do sytuacji. Coachingiem nazywa się proces, w którym druga osoba pomaga pierwszej w doskonaleniu jakiejś umiejętności. Pomoc taka ma charakter raczej krótkoterminowy, jest ukierunkowana na węższy zakres pracy i dotyczy z reguły jakiejś konkretnej dziedziny. Ma motywować, pomagać w uwierzeniu we własne siły. Może dotyczyć rozwoju osobistego, np. szlifowaniu sprawności fizycznej bądź może dotyczyć życia zawodowego.

Mentoring jest relacją, w której osoba pomagająca jest znacznie bogatsza w doświadczenia życiowe, bardziej kompetentna od osoby, której pomaga. Proces ten jest dłuższy, długofalowy. Pomaga spoglądać na wiele płaszczyzn i zauważać korelacje między nimi, w dążeniu do określonych celów i postaw. Pomaga nabywać umiejętności, a nie tylko je szlifować.

Dzisiejszy świat jest skomplikowany – dobrze jest znać swoją drogę

Czy powyżej opisana pomoc jest w dzisiejszym świecie niezbędna? Wiele osób z pewnością powie, że da radę się kształcić bez pomocy drugiej osoby. Jednak świat XXI wieku bywa trudny: szybki, obfitujący w natłok informacji, brak czasu i przerost ambicji, a także w wysokie wymagania dla człowieka względem samego siebie oraz na linii pracodawca – pracownik.

Aby się nie pogubić i mądrze rozwijać umiejętności i nabywać kompetencje warto skorzystać z usług osoby, która potrafi je czytelnie i skutecznie przekazać. Wybór coachingu lub mentoringu powinien być uzależniony od tego, czy dana osoba oczekuje pomocy w rozwoju jakiejś konkretnej umiejętności i jest nastawiona na szybki efekt, czy chciałaby zyskać zupełnie nowe możliwości i cechy, ale zdaje sobie sprawę, że wymaga to czasu.

Bez wątpienia, pomoc osoby doświadczonej może mieć niesamowicie korzystny wpływ na rozwój zawodowy lub osobisty.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne