W XXI wieku słowo coaching jest niezwykle często słyszalne i rozpoznawalne. Mniej słyszy się natomiast o mentoringu. Czy oba sformułowania oznaczają to samo? Czy rzeczywiście mentoring są to na tyle charakterystyczne zjawiska, że XXI wiek można nazwać epoką mentoringu i coachingu?

Coaching pomoże Ci się rozwijać, mentoring – wzrastać

Powyższe zdanie może brzmieć górnolotnie, jednak jest bardzo adekwatne do sytuacji. Coachingiem nazywa się proces, w którym druga osoba pomaga pierwszej w doskonaleniu jakiejś umiejętności. Pomoc taka ma charakter raczej krótkoterminowy, jest ukierunkowana na węższy zakres pracy i dotyczy z reguły jakiejś konkretnej dziedziny. Ma motywować, pomagać w uwierzeniu we własne siły. Może dotyczyć rozwoju osobistego, np. szlifowaniu sprawności fizycznej bądź może dotyczyć życia zawodowego.

Mentoring jest relacją, w której osoba pomagająca jest znacznie bogatsza w doświadczenia życiowe, bardziej kompetentna od osoby, której pomaga. Proces ten jest dłuższy, długofalowy. Pomaga spoglądać na wiele płaszczyzn i zauważać korelacje między nimi, w dążeniu do określonych celów i postaw. Pomaga nabywać umiejętności, a nie tylko je szlifować.

Dzisiejszy świat jest skomplikowany – dobrze jest znać swoją drogę

Czy powyżej opisana pomoc jest w dzisiejszym świecie niezbędna? Wiele osób z pewnością powie, że da radę się kształcić bez pomocy drugiej osoby. Jednak świat XXI wieku bywa trudny: szybki, obfitujący w natłok informacji, brak czasu i przerost ambicji, a także w wysokie wymagania dla człowieka względem samego siebie oraz na linii pracodawca – pracownik.

Aby się nie pogubić i mądrze rozwijać umiejętności i nabywać kompetencje warto skorzystać z usług osoby, która potrafi je czytelnie i skutecznie przekazać. Wybór coachingu lub mentoringu powinien być uzależniony od tego, czy dana osoba oczekuje pomocy w rozwoju jakiejś konkretnej umiejętności i jest nastawiona na szybki efekt, czy chciałaby zyskać zupełnie nowe możliwości i cechy, ale zdaje sobie sprawę, że wymaga to czasu.

Bez wątpienia, pomoc osoby doświadczonej może mieć niesamowicie korzystny wpływ na rozwój zawodowy lub osobisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here