Strona głównaPozostałeWięźba dachowa – rodzaje i konstrukcja

Więźba dachowa – rodzaje i konstrukcja

Zastosowanie konkretnej więźby dachowej jest uzależnione od kilku podstawowych czynników. Są to przede wszystkim: kształt domu, zastosowanie poddasza (użytkowe lub nie), kwestie finansowe oraz upodobania architektoniczne. Co trzeba  wiedzieć o więźbach dachowych, zanim zapadnie decyzja o wyborze konkretnego jej typu?

Więźba dachowa jest szkieletem, bądź też stelażem dachu. Jej zadaniem jest przenoszenie obciążenia pochodzącego z pokrycia dachowego, opadów śniegu, nacisku wiatru na konstrukcję budynku.

Więźba krokwiowa
Rozpiętość do 6-7m, opiera się na murłatach i nie posiada innych podpór pośrednich. Znajduje swoje zastosowanie w nachyleniu połaci wynoszącym co najmniej 45 stopni.

Więźba jętkowa
Pozą jętką, czyli elementem spinającym krokwie, układ statyczny więźby jętkowej bardzo przypomina ten zastosowany w więźbie krokwiowej.

Więźbę jętkową wybiera się często w domach posiadających poddasze użytkowe.

Więźba płatwiowo – kleszczowa
Jej rozpiętość może wynosić nawet 12 m. W konstrukcji więźby płatwiowo-kleszczowej stosuje się 2-3 płatwie, które przy dodatkowym podparciu dachu, dzielą go na kilka jednakowych części. Do poprawy nośności stosowane są dodatkowo kleszcze. W tym przypadku obciążenie przekazywane jest raczej na strop ostatniej kondygnacji, nie zaś na ściany zewnętrzne.

Rozstaw wiązarów co 3-5 metrów  utrudnia zabudowanie poddasza, tak więc więźba płatwiowo-kleszczowa pozostaje często bez obudowy wewnętrznej.

Konstrukcja więźby dachowej
Elementy, które wykorzystuje się do konstrukcji więźby dachowej to przede wszystkim:

    • Płatwy – poziome belki stanowiące podporę krokwi. Są ułożone wzdłuż połaci dachu.
    • Krokwie – ukośne belki o przekroju prostokątnym, które kształtują połać dachu. To na nich opiera się pokrycie dachowe.
    • Murłata – drewniana belka, która przenosi obciążenie z więźby dachu na ściany domu. Zazwyczaj ma przekrój kwadratowy.
    • Słupy – stanowią podparcie dla płatwi. Obciążenie z płatwi przekierowują na strop najwyższej kondygnacji.
    • Miecze – ukośne elementy między słupem a płatwią. Ich zadaniem jest usztywnienie płatwi.
    • Kleszcze – rozciągany, usztywniający element konstrukcyjny dachu.
  • Podwalina – belka, która przenosi na strop obciążenie z słupów.

Obecnie, oprócz więźby wykonywanej na miejscu budowy przez fachowców, można także zdecydować się na więźbę prefabrykowaną. Wiązary kratownicowe są przygotowywane w fabryce, przywożone w stanie gotowym na miejsce i montowane w ciągu 1-3 dni. Wybór technologii budowy dachu zależy już tylko od decyzji inwestora i architekta, który tworzy http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow , który powinien rozpatrzyć wszelkie za i przeciw związane z czasem budowy dachu oraz kosztami jego wykonania.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

Popularne